Kompostlama tuvaleti

Kompost tuvalet – karavan ve bahçe için en iyi tuvalet

 

Kompostlama tuvaleti nasıl çalışır?

 

Kompostlama tuvaleti su gerektirmez ve insan dışkısını güvenli komposta dönüştürür. Kompostlama tuvaleti, dışkıyı normal, sifonlu bir tuvaletle aynı şekilde kabul eder. Temel fark, dışkının kanalizasyon boruları aracılığıyla bir kanalizasyon arıtma tesisine boşaltılması yerine, idrar ve dışkı olarak ayrılması ve daha sonra depolanması ve kompostlama sürecine yardımcı olmak için zaman zaman birinin karıştırmasını gerektirmesidir. Normal bir bahçe kompostunda olduğu gibi, daha hızlı ayrışmayı sağlamak için tuvaletteki kompostun döndürülmesi gerekir.

Kompostlama sürecine yardımcı olmak ve kokuyu azaltmak için, dışkı kutusuna ilave nem emici malzeme ekleyin. Bu, turba yosunu, talaş, odun talaşı, hindistan cevizi lifi veya kedinin kum tepsisi için tasarlanmış kum olabilir.

 

Kompostlama tuvaleti nelerden oluşur?

 

En basit haliyle kompostlama tuvaleti şunlardan oluşur:
– idrarı dışkıdan ayırmak için bir ayırıcı,
– idrar toplamak için bir kap
– Dışkıyı toplamak için bir kap, daha sonra talaş, odun talaşı veya diğer kuru organik maddelerle kaplanır. Kullanılmış tuvalet kağıdı da içine bırakılabilir. Çöp kutusu dolduğunda, komposta dönüştürülmesini sağlamak için içindekiler kontrollü bir yerde boşaltılmalıdır.

 

Dışkıyı kompostlaştırmak ne kadar sürer?

En az altı aylık bir sürenin ardından, bu şekilde kompostlanan dışkı, sağlık sorunlarına yol açmadan kompost olarak kullanılabilecek kadar güvenlidir. Bir arazide veya bahçede altı aylık bir süre sorun teşkil etmezken, bir karavan veya kamp aracında genellikle bu kadar uzun bir süre boyunca dışkıyı biriktirecek ve kompostlayacak alan yoktur. Bu nedenle, sadece idrarı dışkıdan ayıran ve böylece onları güvenli ve rahat bir şekilde atabileceğimiz ayrı tuvaletler bu durumda daha iyi çalışacaktır.

 

Kompost tuvaletin avantajları nelerdir?

 

Bu tip tuvaletin ana avantajı, sıhhi amaçlar için su kullanılmamasıdır, bu da onu çok ekonomik hale getirir. Bu, atık su arıtma sistemi için daha düşük bakım maliyetleri anlamına gelir ve böyle bir sistemi kurmanın zor olacağı alanlarda uygulanmasına olanak tanır. Dışkı bir gübre kaynağı olduğundan, içindeki besin maddeleri seyreltilmeden ve daha sonra su arıtma tesislerinde yeniden katılaştırılmadan doğal döngüsüne devam eder.
Bu nedenle kompost tuvaletlerin avantajları şunlardır:
Kolay kurulum
Su ve elektrik tasarrufu sağlar
Çevreyi kirletmezler
Ucuzlar
İyi inşa edildikleri takdirde kötü koku üretmezler
Sanitasyona ihtiyaç duymazlar
Her yere yerleştirilebilir
Az kaynağa sahip topluluklar için hijyenik sanitasyona olanak sağlayın

 

Kompost tuvaletin dezavantajları nelerdir?

 

En büyük dezavantajları arasında, doğru bir şekilde kurulduğunda hala uygulanabilir olmasına rağmen, bu tür tuvaletlerin bazı yerlerde, özellikle de çok yoğun kentsel ortamlarda uygulanmasının zorluğunun altını çizmek gerekir.

Olası kokuların havalandırılmasına özel dikkat gösterilmelidir
Dışkının içine girdiği konteynerde yetersiz havalandırma varsa kötü kokular ortaya çıkar ve anaerobik fermantasyona neden olur. Bu nedenle bazı kompost tuvaletler entegre bir havalandırma sistemiyle birlikte satılmaktadır.

 

İdrardan nasıl kurtulursunuz?

 

İdrar, olgun ağaçlar için mükemmel bir gübredir veya suyla seyreltilerek diğer bitkileri gübrelemek için de kullanılabilir. İdrarın yarı yarıya suyla veya bitkinin türüne bağlı olarak başka oranlarda seyreltilmesi iyi bir sıvı gübre sağlayacaktır.

 

Kompostlanmış malzemeyi nasıl imha edebilirim?

 

Çoğu durumda, kompostlaştırılan malzeme kompostlaştırma işlemini tamamlamak için kompost yığınına gitmelidir veya sadece atmanın bir yolunu arıyorsanız, gerektiğinde bir çöp torbasına atılabilir. Ancak, bu tür kompostun insan tüketimine yönelik bitkileri gübrelemek için kullanılması tavsiye edilmez.
Kompostlama tuvaleti kokuyor mu?
İnsanlar kompost tuvaletini ilk kez çalışırken gördüklerinde tuvaletin kokacağını düşünürler, ancak durum böyle değildir. Aslında, odun veya malç kokusuna benzer çok az bir koku vardır.

 

Kompostlama tuvaletinde tuvalet kağıdı kullanabilir miyim?

 

Kasetli tuvaletlerden farklı olarak kompost tuvaletlerde özel mendil almaya gerek yoktur. Kompostlama tuvaletleri, insan dışkısıyla birlikte atılan tuvalet kağıtlarını parçalamak için mükemmel bir iş çıkarır. Her tür tuvalet kağıdı uygun olacaktır, ancak tek katlı kağıtlar daha hızlı çürüyecektir.

 

Kompost tuvaletine ayakta işeyebilir misiniz?

Kompost tuvaleti kullanırken idrarınızı yapmak için ayakta durabilirsiniz, ancak sıvıların dışkı kabına gitmemesi için oturmanız tavsiye edilir.

 

Eksi sıcaklıklar kompostlama tuvaletine zarar verebilir mi?

 

Kompost tuvaletler için ana sorun idrar olacaktır. Kap veya idrar şişesi en iyi şekilde düşük sıcaklıklarda boşaltılır. Ancak kompost ve tuvalet soğuk havalarda zarar görmeyecektir. Kompostlama tuvaletleri tüm iklimlerde kullanılabilir. Kompostlama işlemi çok soğuk havalarda duracaktır, bu nedenle bu durumda mümkünse kompostlama haznesini evin ısıtılan bir bölümünde tutmak veya izole etmek iyi bir fikirdir.

 

Bu tuvalette sifon suyu yoksa separatörü nasıl temiz tutuyorsunuz?

 

En iyi yol, tuvaletin yanında küçük bir sprey şişesi su bulundurmaktır. Ayırıcı biraz kirlenirse, üzerine birkaç damla su püskürtün ve silin.

 

Kompost tuvaletlerin çalışması için elektrik gerekir mi?

 

Birçok kompostlama tuvaleti, kokuları gideren ve kompostlama kutusunun düzgün bir şekilde havalandırılmasını sağlayan fan için bir bataryadan az miktarda elektrik gerektirir.

 

Kompost tuvaletinde sinek veya böcek var mı?

 

Kompost tuvalet kullanıcılarının çoğu böceklerle ilgili herhangi bir sorun yaşamamaktadır. Koku olmadığı için tuvalet, özellikle hava hareketi sağlayan fan çalışırken böcekleri çekmez.

 

Ayrı tuvalet

Kuru tuvalet olarak da bilinen ayrılabilir tuvalet, bir karavan veya kamp arabası için en iyi tuvalettir.

Ayırıcı tuvalet, idrar ve dışkıyı iki ayrı kaba ayırarak çalışır. Bunları ayırarak tuvaletteki koku en aza indirilebilir. Aslında, ayrılabilir tuvalet geleneksel sifonlu tuvaletten daha iyi kokar. Kaka ve idrar birbirine karıştığında, tipik bir tuvaletle ilişkilendirilen bir koku yaratan bir atık ortaya çıkar. Dışkı ve idrar ayrıştırıldığında, çevreye gübre olarak yeniden verilebilecek iki malzeme ortaya çıkar.